Birlikte yuruyelim....
Yaylalarda....
Zirvelerde....
Cicekler icinde....
GEDOSK Tarihçesi

Gebze Doğa Sporları Kulübü Derneği (GEDOSK) 1996 yılında  Gebze’de kuruldu. O yıllarda da bugün olduğu gibi toplumsal anlamda  en bilinen ve  en sevilen spor  dalı ‘’futbol’ ’du.  Derneğin kuruluşunda ana faaliyet konusu olarak belirlenen ‘’doğa yürüyüşleri’’ veya ülkemizde bilinen  adıyla ‘’trekking’’ çok da fazla bilinen  ve yapılan  bir aktivite değildi. Dağcılık sporu ise ülkemizde  1920’li yıllardan beri kavram  ve eylem olarak bilinen ve yapılan bir spordu .  Daha çok üniversite kulüpleri bu spor dalında etkinlik göstermekteydiler. Kısacası GEDOSK o gün yola çıktığında hem teorik hem de pratik anlamda çok bilinen ve çok yapılan bir spor dalında faaliyete geçmemişti.

 Zaman ilerledikçe ,  GEDOSK her geçen gün    gelişti ve büyüdü. Farklı insanların bir amaç çevresinde birleştikleri bir spor kulübü halini aldı. Bu amaç;’’ doğada olmak ve spor yapmak’’ dı. GEDOSK hiç bir zaman gezmek,tozmak,vakit geçirmek  amacıyla bir araya gelen insanların topluluğu olmadı.Gerçekleştirilecek  faaliyetlerin planlanması aşamasında her zaman sportif  hassasiyetler göz önünde tutuldu.Zaman içinde bir dernek için en büyük değer  olan üye ve katılımcı  sayısı arttıkça kulüpten beklentiler çoğaldı  , buna karşın yeni  imkanlar ortaya çıktı  ve sonuçta faaliyet alanı genişledi. Doğa yürüyüşleri ile başlayan macera , içine farklı spor dallarını da katarak büyüdü. Klasik dağcılığa doğru ciddi bir yönelme oldu. Bu ise kaya tırmanışı gibi sportif dalların kulüp içinde yapılmasının  yolunu açtı. 

Bugün,  GEDOSK kulüp statüsünde olmasa da yaptıkları ve yapacakları ile herhangi bir dağcılık kulübünden çok da farklı değil. Temel amacımız:   Türk Dağcılığına sporcu yetiştirmek. Dolayısıyla attığımız her adımda bu amacımızı gözetiyoruz. Yapmakta olduğumuz doğa yürüyüşlerinde bile planlama aşamasında dikkat ettiğimiz konular var. Doğa yürüyüşleri   ülkemizde dağcılık sporu anlamında şu an bile çok da fazla önemsenmezken biz yapılacak bir yürüyüşün hem nitelik hem de nicelik olarak kaliteli olmasına özen gösteriyoruz. Örneğin; mevsimine göre, uygun bir parkurda,  katılımcıyı sportif anlamda zorlayacak bir uzunlukta faaliyetler düzenlemeye gayret ediyoruz. Mutluluğa; yapacağımız  faaliyette başarılı olmakla ulaşacağımıza, bunun için de biraz ter akıtmamız gerektiğine inanıyoruz. Bu düşünce ilk bakışta yeni katılımcılara biraz mesafeli duruluyor  gibi algılanabilir olsa da gerçekte amacımız  yeni katılımcıların da tamamen sportif mantıkla olaya yaklaşmaları. GEDOSK’un ciddi bir spor kulübü olduğunu her fırsatta, söylemde ve uygulamada göstermeye çalışıyoruz. Kaldı ki  her  yürüyüşümüzün  aynı zamanda katılımcı için  görsel güzellikleri sunmasını  ve katılımcının doğada olmanın keyfini çıkarmasını amaçlıyoruz.

  Son yıllarda GEDOSK çok daha fazla  sayıda dağ aktivitesi  düzenlemekte. Hemen yanıbaşımızdaki Uludağ (2543 m)’dan  Ağrı Dağı ( 5137 m) ‘na kadar farklı zorluk derecesindeki doruklara tırmanabiliyoruz. Bu bizim için mutluluk verici bir gelişme. Doğa yürüyüşleri ile başladığımız bir sporda yıllar içinde önemli bir gelişim sağlayarak bugün ülkemizin dört bir yanındaki dağlara geniş bir katılımcı kadrosuyla gidebilmek bu işe emek veren bizleri son derece mutlu etmekte. Ülkemiz dağlık bir coğrafyaya sahip. Fakat Gebze’de yaşıyorsanız ülkemizin dağlık bölgelerine gitmek için ciddi bir araç yolculuğunu göze almak zorundasınız. İşte GEDOSK bunu başarmakta ve her yıl belli bir plan çerçevesinde farklı dağları etkinlik takvimine dahil etmekte. Bu anlamda ülkemizin en yüksek dağı olan Ağrı Dağı’nda zirve yapmamız bizim için gurur verici bir olay. 

GEDOSK  yalnızca zirveleri  hedefleyen ve bunu yapıp gelen bir kulüp değil. Ayrıca,  ülkemiz dağlarında uzun süreli kamplı yürüyüşleri yine kalabalık ekiplerle başarabilen bir kulüp. Tabiat harikası olan Kaçkar Dağları bu anlamda en sevdiğimiz bölge. Bu tür faaliyetler planlama aşamasından  itibaren ciddi bir mesai istemekte ve yapılacak faaliyeti en ince noktasına kadar planlamak gerekmekte. Ne mutlu bize ki bunu yapabiliyoruz. Son yıllarda dağ faaliyetlerimizdeki  artış bizleri daha fazla kaya tırmanışı yapmaya ve eğitim çalışmalarımızı çoğaltmaya  yöneltti. Yanıbaşımızda  Ballıkayalar Tabiat Parkı’nın olması bizim için önemli bir imkan. Düzenli çalışmalar ile yakın zamanda bu branşta da içimizden çok başarılı arkadaşlarımızın çıkacağına inanmaktayız.Ayrıca, dağ faaliyetlerindeki riski olabildiğince azaltmak için kulüp içi eğitim çalışmalarımızı çoğalttık ve çeşitlendirdik.

  GEDOSK , Gebze’de doğmuş ve büyümüş bir oluşum.Kendimizi yaşadığımız kentin sosyal dokusuna katkı yapma noktasında da sorumlu hissediyoruz. Bizimle beraber yürümek,tırmanmak kısacası spor yapmak isteyen herkesi kapımız açık.Ama unutulmaması gereken, ilgilendiğimiz spor dalının kendi içinde  çeşitli zorluklar barındırması. Bu sebeple  yıllar içinde yavaş fakat güvenli adımlarla büyümeyi tercih ettik. Gerçekten dağcılık yapmak isteyenlerin bize katılmasını amaçladık .  Aramızdaki dostluk ve kardeşliğin oluşmasını ve devam etmesini  önemsedik. Yaptığımız spor karşılıklı saygı ve sevgi çerçevesinde yapılmak zorunda. Aksi takdirde dağlarda günlerce kalacak ve faaliyet yapacak bir ekibin başarılı olması mümkün olamaz. Bu yüzden kulüp içindeki ‘’uyum’’ bizler için çok önemli ve değerli bir kavram.

 GEDOSK sosyal  sorumluluk projelerine de önem veren bir kulüp olmaya çalışmakta. Çünkü, çevremizdeki insanlara doğayı sevdirmeye ve doğa sporları konusunda bilgilendirmeyi amaçlıyoruz. Özellikle gençlerimize ve çocuklarımıza ulaşmaya çalışıyoruz.Bu amaçla, Nasuh Mahruki,Cemal Gülas Haldun Aydıngün gibi ülkemiz dağcılığının önde gelen isimlerini   kulübümüze davet ederek tecrübelerinden herkesin faydalanmasına çalışıyoruz.  Milli Eğitim camiamız içinde bizleri tanıyan ve işbirliğine giden değerli öğretmenlerimizle farklı projeler gerçekleştiriyoruz. Bu projelerin bazıları günübirlik yürüyüşler olduğu gibi, ilk kez bu yıl 50.Yıl Chrysler İlköğretim Okulu ile gerçekleştirdiğimiz ‘’GEDOSK Çocuk Kulübü’’ projesi gibi bir tam yıla da yayılabiliyor. Bir öğretim yılı boyunca gerçekleştirdiğimiz bu proje ile ilköğretim çağındaki yaklaşık 60 öğrencimize yaş gruplarına uygun şekilde dağcılık konusunda bir eğitim verdik.Teorik olarak verdiğimiz eğitimi görsel malzemeler ile zenginleştirdik.Yıl sonunda gerçekleştirdiğimiz doğa yürüyüşü ile pratik uygulama yapma şansını yakaladık.Gördük ki verdiğimiz bilgiler çocuklarımız tarafından alınmış ve uygulanmakta.

GEDOSK, 16 yılı geride bırakırken edindiği tecrübeler ışığında  faaliyetlerini sürdürmeye  kararlı. Çok bilinen ve yapılan bir spor yapmadığımızın farkında olarak daha çok kişiyi bu spora çekmeye çalışıyoruz. Ülkemiz muazzam güzellikte bir coğrafyaya sahip. Bunu görmeye herkesin hakkı olduğuna inanıyoruz. Biraz gayret ve biraz hareketle çok daha fazla sayıda insanın bu güzellikleri yaşayabileceğini söylüyoruz. Kısacası; yürüyüşümüzü devam ettirmeye kararlıyız.

 
 

Yönetim Kurulu Başkanı